
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 22.86 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 150 V |
| Depth | 5.08 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Copper |
| Pitch | 2.54 mm |
| Current Rating | 3 A |
| Max Current Rating | 3 A |
| Orientation | Straight |
| Color | Black |
| Gender | Female |
| Number of Contacts | 18 |
| Connector Type | Socket |
| Number of Positions | 18 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 2.54 mm |
| Housing Material | Polychlorinated |
| Contact Resistance | 10 mΩ |
| Max Voltage Rating (AC) | 100 V |
| Housing Color | Black |
| Termination Post Length | 3 mm |
Stock: 268
Distributors
pcbx
Unit Price$1.60167
Ext.Price$1.60167
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.60167 | $1.60167 |
| 10 | $1.35836 | $13.58360 |
| 25 | $1.28665 | $32.16625 |
| 50 | $1.21873 | $60.93650 |
| 100 | $1.15440 | $115.44000 |
| 300 | $1.09067 | $327.20100 |
| 500 | $1.03046 | $515.23000 |
| 1000 | $0.97357 | $973.57000 |
| 3000 | $0.91982 | $2759.46000 |
| 5000 | $0.86905 | $4345.25000 |
